• Wiosenne przeloty ptaków - wycieczka ornitologiczna

Tegoroczne Święto Ziemi, nasze kółko ornitologiczne uczciło wycieczką do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Udało nam się nam na nią zaprosić niezwykłego gościa - Pana Jacka Karczewskiego – przyrodnika, aktywistę, promotora przyrody, autora znakomitych książek o ptakach, który opowiadał nam o ich zwyczajach, o ich niesamowitych umiejętnościach, o odwadze i wytrwałości tych długodystansowych podróżników

A ptaki dopisały. Obserwowaliśmy liczące setki osobników stada gęgaw, gęsi białoczelnych i tundrowych, a nawet wypatrzyliśmy cztery bernikle białolice! Na rozlewiskach posilało się wiele gatunków kaczek m.in. rożeńce, płaskonosy, świstuny, cyranki, krakwy i krzyżówki. Dopisały też, pięknie już wybarwione, bataliony – herbowe ptaki Parku Biebrzańskiego.

Udało się też wypatrzeć kilka gatunków drapieżników: błotniaki stawowe, myszołowy, krogulca, orlika i wzbudzające popłoch wśród gęsi i kaczek bieliki.

To był piękny dzień. Pełen niezwykłych obserwacji, zajmujących opowieści i ważnych rozmów o ptakach, przyrodzie i Ziemi.

Bardzo dziękujemy Panu Jacakowi, że znalazł dla nas czas i wierzymy, że jeszcze spotkamy się na ornitologicznych ścieżkach :)

• MAKIETY NARNII

13 kwietnia mogliśmy obejrzeć wystawę makiet Narnii, które wykonali uczniowie klasy Va po omówieniu lektury pt. „Opowieści z Narnii”. Dzieci miały wykonać projekt, który odzwierciedlałby ich wyobrażenie tej niesamowitej krainy. Wykazały się ogromną pomysłowością, która została nagrodzona szóstkami.

• Świąteczne kartki dla mieszkańców Domu Seniora w Wielkiej Brytanii

Zbliżają się święta Wielkanocne. Jednym z pięknych zwyczajów jest wysyłanie świątecznych kartek. Z roku na rok niestety coraz mniej z nas to robi. Wynika to z zastąpienia tych tradycyjnych form pozdrowień bardziej nowoczesnymi. Niektórzy wolą wysyłać życzenia e-mailem lub zadzwonić, niż poświęcić czas na napisanie kilku słów na kartce papieru.

Uczniowie klas Vb i Vc ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mońkach postanowili kultywować tradycje świąteczne i wraz z nauczycielką języka angielskiego p. Patrycją Rudnicką przygotowali własnoręcznie wykonane kartki świąteczne w języku angielskim. Powstało blisko 50 kartek, które zostały wysłane do Middleton Hall Retirement Village w Middleton St George w północno -wschodniej Anglii.

Dzieci, nie tylko w praktyce wykorzystały i rozwinęły swoje umiejętności językowe i plastyczne ale mogły przede wszystkim podzielić się swoim talentem i sercem z potrzebującymi, wywołując uśmiech na niejednej twarzy. Wiemy, że pensjonariusze ośrodka z niecierpliwością już czekają na kartki od naszych uczniów.

Happy Easter !

• DZIEŃ WODY W KLASIE Ia

Uczniowie klasy I a z wychowawcą Ewą Konopka zorganizowali klasowe obchody  ŚWIATOWEGO  DNIA  WODY  przypadający na 22 marca. Dzieci obejrzały film edukacyjny o konieczności i sposobach oszczędzania wody. Dowiedziały się, jak ważna jest woda dla organizmu człowieka. Chętnie wykonały też pracę pt. „Kropla wody, kroplą życia”.

• „Muzyczne powitanie wiosny”

W piątek 18 marca w godzinach przedpołudniowych w Mediatece miał miejsce niezwykły koncert.  Uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w  Mońkach pod kierunkiem swoich nauczycieli przygotowali prezentację wszystkich instrumentów, które dostępne są w bogatej ofercie na nowy rok szkolny.

Na „Muzyczne powitanie wiosny” przybyły dzieci z monieckich przedszkoli, aby posłuchać utworów o różnej tematyce i brzmieniu.

W programie koncertu znalazły się m.in. takie tytuły jak „Trzy kurki”, „Piosenka niedźwiadka”, „My jesteśmy krasnoludki”, „Taniec lisa”, a także „Różowa pantera”. W wykonaniu zespołu skrzypcowego usłyszeliśmy wiązankę trzech tańców, natomiast koncert zakończył występ kwartetu gitarowego  piosenką „Uśmiech”. Nie zabrakło wierszyków i zagadek dotyczących prezentowanych instrumentów oraz gromkich braw, którymi nagradzano młodych artystów. „Muzyczne powitanie wiosny” było pierwszą edycją koncertu skierowaną szczególnie do dzieci, które zainteresowane są nauką w szkole muzycznej na wybranym instrumencie.