• DZIEŃ ZIEMI

Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w mitingu ekologicznym. Z przygotowanymi
              plakatami i transparentami przemaszerowali ulicami naszego miasta. W ten sposób społeczność
              uczniowska chciała przypomnieć mieszkańcom o potrzebie ochrony środowiska przyrodniczego, o
              tym, że każdy z nas może postępować zgodnie z zasadami ekologicznymi, że dbanie o przyrodę
              zaczyna się w naszym najbliższym otoczeniu. Na plakatach nie zabrakło więc haseł związanych z
              segregacją odpadów, z oszczędnym gospodarowaniem zasobami przyrody , z ochroną rzadkich
              gatunków roślin i zwierząt.

• NASZA LAUREATKA

24 kwietnia 2024 r. w SP 49 w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów laureatom wojewódzkich konkursów przedmiotowych. W tym roku zaszczytny tytuł laureata w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Angielskiego zdobyła Joanna Ciborowski z klasy VIIIa. Aby znaleźć się w gronie najlepszych uczniów województwa podlaskiego nasza uczennica musiała przejść trzy etapy: szkolny, rejonowy i wojewódzki, zdobywając na każdym z nich min. 90% przewidzianych punktów z testu. Joasia na etapie wojewódzkim zdobyła aż 79 punktów na 80 możliwych!
              Laureaci, ich rodzice oraz opiekunowie mieli okazję wysłuchać ważnych słów uznania ze strony Wojewody Podlaskiego – pana Jacka Brozowskiego oraz Podlaskiej Kurator Oświaty – pani Agnieszki Krokos – Janczyło. Gratulowano uczniom ich pracowitości i talentów, a rodzicom i nauczycielom dziękowano za wsparcie i troskę. To była naprawdę piękna uroczystość.
              Anna Zyskowska

• Wycieczka do Warszawy

19 kwietnia uczniowie klas VII c, VII b oraz VI c uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.

Pierwszym punktem naszej wspólnej wyprawy była wizyta w Muzeum Wojska Polskiego. To nowoczesny pawilon, w którym uczniowie mogli zobaczyć cały rynsztunek żołnierza polskiego, począwszy od Mieszka I, aż do II wojny światowej. Większość zbiorów to autentyczne eksponaty, nieliczne to rekonstrukcje.

Następnie udaliśmy się Stare Miasto, gdzie przewodnik przypomniał uczniom historię Zamku Królewskiego, kolumny Zygmunta III Wazy, Barbakanu i okolicznych kamienic. Podczas spaceru rozdawane były przechodniom ulotki przypominające o rocznicy wybuchu Powstania w Getcie warszawskim oraz rozdawane były emblematy żółtych żonkili, jako symbol tego powstania.

Słodkim elementem naszej wyprawy była Manufaktura Czekolady. Uczniowie wzięli udział w degustacji pitnej czekolady, a następnie przystąpili do przygotowania własnej tabliczki czekolady.  Osoba prowadząca warsztaty przybliżyła uczniom całą historię powstania tego słodkiego przysmaku od ziarna kakaowca po tabliczkę czekolady. Każdy z uczniów otrzymał dyplom Młodszego Czeladnika potwierdzającego nabyte umiejętności z tworzenia wymarzonej, własnej tabliczki czekolady.

Końcowym punktem wycieczki była wizyta w Złotych Tarasach, gdzie uczniowie mieli czas na posiłek i zakupy.

• Półfinały wojewódzkie w biegach przełajowych – Supraśl

5 kwietnia na trasach przełajowych w Supraślu nasi uczniowie rywalizowali w półfinałach wojewódzkich w biegach przełajowych. W zależności od rocznika biegano na dystansach od 600 do 1500 metrów. Szkołę Podstawową nr 1 reprezentowało 14 osób, które uzyskały awans z zawodów powiatowych. W Supraślu w każdym roczniku prawo startu miało 60 uczniów z powiatów : białostockiego, hajnowskiego, siemiatyckiego, bielskiego i monieckiego.  Ponownie dobrze wypadli nasi uczniowie a zwłaszcza dziewczęta z klas IV-VI. Do finałów wojewódzkich awans uzyskali: Iga Oszczapińska, Wiktoria Januszewska, Hanna Jaskowska, Pola Szwarc i Hubert Jaworowski. Dziewczęta z klasy VI drużynowo przegrały tylko ze Sportową Szkołą z Supraśla. Pozostali uczniowie, którzy pomimo walki na trasie nie uzyskali awansu do finału to: Karolina Twardowska, Mikołaj Grycio, Hubert Purta, Gabriela Bielska, Maja Stachurska, Magdalena Konaszewska, Maja Dziekońska, Mateusz Jaworowski i Maciej Dziekoński. Dziękujemy zawodnikom za wzorowe zachowanie zarówno podczas zawodów jak i w czasie podróży.

Opiekunowie: Bogdan Sierba i Marcin Wrutniak

• "ZA DUŻY NA BAJKI"

19.03.2024 r. kl.VI b, VII a oraz uczniowie z kl. VII b, VII c i VIII a uczestniczyli w niezwykłym seansie filmowym w kinie "Helios" w galerii "Alfa".

Obejrzeliśmy 2. część polskiego filmu pt. "Za duży na bajki", po którym młodzież spotkała się z reżyserem Kristofferem Rusem i młodymi aktorami: Amelią Fijałkowską i Patrykiem Siemkiem. Twórcy filmu opowiedzieli o procesie tworzenia filmu, o pracy na planie. Odpowiedzieli na liczne pytania, pozowali do zdjęć i podpisywali plakaty filmowe. Padły też zapewnienia o kolejnej części, o tym, że twórcy chcieliby, żeby powstała.

Wyjazd zorganizowały polonistki p. Kinga Miłkowska i p.Agnieszka Złotnik.

Dziękujemy za pomoc w opiece nad uczniami paniom: Monice Olszewskiej i Beacie Stoczko.

Opłata za obiady w kwietniu 2024 wynosi 120,00 zł.

Wpłat za obiady należy dokonywać wyłącznie przelewem na konto szkoły: 628085 0005 0007 2980 2000 0080

Wpłatę proszę uregulować do 10 kwietnia.