Jesienią na terenie „Klasy pod chmurką” jest sporo pracy. Uczniowie klasy 8c z panią Beatą Kulikowską i naszymi opiekunami z Biebrzańskiego Parku Narodowego, Anną Satkiewicz i Bogdanem Browarskim, zasiali łąkę kwietną, która stanie się stołówką dla zapylaczy. Z kolei uczniowie klas IIc i IIIa zajęli się klombem z roślinami cebulowymi. Wiosną będzie to zakątek pełen tulipanów, szafirków, żonkili i hiacyntów.
Dlaczego łąka?
- Łąka to miejsce pełne życia, koloru i zapachu kwiatów. Na jednej łące można spotkać nawet 300 gatunków roślin i zwierząt. Łąka pomaga ocalić zapomniane gatunki, które gdzie indziej nie są mile widziane. Łąka to przystań i pożywienie dla dzikich zapylaczy
- W przeciwieństwie do traw, łąki kwietne zapewniają zapylaczom pożywne pyłki i nektar. Łąka daje też przestrzeń do życia i rozmnażania się a zimą schronienie.
- Łąka pomaga magazynować wodę.
- Łąki kosimy rzadziej niż trawnik.
- Łąka nie potrzebuje środków chemicznych i nawozów.
- Łąka pomaga walczyć ze smogiem i ochładza powietrze. Rośliny rosnące na łąkach są nawet 10 razy wyższe niż trawnik przez co lepiej wyłapują pyły tworzące smog a także obniżają temperaturę powietrza.