• Aktualności

          • NASZA LAUREATKA
            • NASZA LAUREATKA

               24 kwietnia 2024 r. w SP 49 w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów laureatom wojewódzkich konkursów przedmiotowych. W tym roku zaszczytny tytuł laureata w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Angielskiego zdobyła Joanna Ciborowski z klasy VIIIa. Aby znaleźć się w gronie najlepszych uczniów województwa podlaskiego nasza uczennica musiała przejść trzy etapy: szkolny, rejonowy i wojewódzki, zdobywając na każdym z nich min. 90% przewidzianych punktów z testu. Joasia na etapie wojewódzkim zdobyła aż 79 punktów na 80 możliwych! 
              Laureaci, ich rodzice oraz opiekunowie mieli okazję wysłuchać ważnych słów uznania ze strony Wojewody Podlaskiego – pana Jacka Brozowskiego oraz Podlaskiej Kurator Oświaty – pani Agnieszki Krokos – Janczyło. Gratulowano uczniom ich pracowitości i talentów, a rodzicom i nauczycielom dziękowano za wsparcie i troskę. To była naprawdę piękna uroczystość. 
              Anna Zyskowska

          • Wycieczka do Warszawy
            • Wycieczka do Warszawy

              19 kwietnia uczniowie klas VII c, VII b oraz VI c uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.

              Pierwszym punktem naszej wspólnej wyprawy była wizyta w Muzeum Wojska Polskiego. To nowoczesny pawilon, w którym uczniowie mogli zobaczyć cały rynsztunek żołnierza polskiego, począwszy od Mieszka I, aż do II wojny światowej. Większość zbiorów to autentyczne eksponaty, nieliczne to rekonstrukcje.

              Następnie udaliśmy się Stare Miasto, gdzie przewodnik przypomniał uczniom historię Zamku Królewskiego, kolumny Zygmunta III Wazy, Barbakanu i okolicznych kamienic. Podczas spaceru rozdawane były przechodniom ulotki przypominające o rocznicy wybuchu Powstania w Getcie warszawskim oraz rozdawane były emblematy żółtych żonkili, jako symbol tego powstania.

              Słodkim elementem naszej wyprawy była Manufaktura Czekolady. Uczniowie wzięli udział w degustacji pitnej czekolady, a następnie przystąpili do przygotowania własnej tabliczki czekolady.  Osoba prowadząca warsztaty przybliżyła uczniom całą historię powstania tego słodkiego przysmaku od ziarna kakaowca po tabliczkę czekolady. Każdy z uczniów otrzymał dyplom Młodszego Czeladnika potwierdzającego nabyte umiejętności z tworzenia wymarzonej, własnej tabliczki czekolady.

              Końcowym punktem wycieczki była wizyta w Złotych Tarasach, gdzie uczniowie mieli czas na posiłek i zakupy.

          • Półfinały wojewódzkie w biegach przełajowych – Supraśl
            • Półfinały wojewódzkie w biegach przełajowych – Supraśl

              5 kwietnia na trasach przełajowych w Supraślu nasi uczniowie rywalizowali w półfinałach wojewódzkich w biegach przełajowych. W zależności od rocznika biegano na dystansach od 600 do 1500 metrów. Szkołę Podstawową nr 1 reprezentowało 14 osób, które uzyskały awans z zawodów powiatowych. W Supraślu w każdym roczniku prawo startu miało 60 uczniów z powiatów : białostockiego, hajnowskiego, siemiatyckiego, bielskiego i monieckiego.  Ponownie dobrze wypadli nasi uczniowie a zwłaszcza dziewczęta z klas IV-VI. Do finałów wojewódzkich awans uzyskali: Iga Oszczapińska, Wiktoria Januszewska, Hanna Jaskowska, Pola Szwarc i Hubert Jaworowski. Dziewczęta z klasy VI drużynowo przegrały tylko ze Sportową Szkołą z Supraśla. Pozostali uczniowie, którzy pomimo walki na trasie nie uzyskali awansu do finału to: Karolina Twardowska, Mikołaj Grycio, Hubert Purta, Gabriela Bielska, Maja Stachurska, Magdalena Konaszewska, Maja Dziekońska, Mateusz Jaworowski i Maciej Dziekoński. Dziękujemy zawodnikom za wzorowe zachowanie zarówno podczas zawodów jak i w czasie podróży.

               

              Opiekunowie: Bogdan Sierba i Marcin Wrutniak

          • "ZA DUŻY NA BAJKI"
            • "ZA DUŻY NA BAJKI"

              19.03.2024 r. kl.VI b, VII a oraz uczniowie z kl. VII b, VII c i VIII a uczestniczyli w niezwykłym seansie filmowym w kinie "Helios" w galerii "Alfa".

               Obejrzeliśmy 2. część polskiego filmu pt. "Za duży na bajki", po którym młodzież spotkała się z reżyserem Kristofferem Rusem i młodymi aktorami: Amelią Fijałkowską i Patrykiem Siemkiem. Twórcy filmu opowiedzieli o procesie tworzenia filmu, o pracy na planie. Odpowiedzieli na liczne pytania, pozowali do zdjęć i podpisywali plakaty filmowe. Padły też zapewnienia o kolejnej części, o tym, że twórcy chcieliby, żeby powstała.

              Wyjazd zorganizowały polonistki p. Kinga Miłkowska i p.Agnieszka Złotnik.

              Dziękujemy za pomoc w opiece nad uczniami paniom: Monice Olszewskiej i Beacie Stoczko.

          • Stołówka szkolna
            • Stołówka szkolna

              Opłata za obiady w kwietniu 2024 wynosi 120,00 zł.

              Wpłat za obiady należy dokonywać wyłącznie przelewem na konto szkoły: 628085 0005 0007 2980 2000 0080

              Po uregulowaniu wpłat uczniowie klas IV-VIII proszeni są o zgłaszanie się po kartki na obiad.

              Wpłatę proszę uregulować do 10 kwietnia.

          • SUKCESY W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH
            • SUKCESY W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

              22 marca na trasach przełajowych przygotowanych wokół monieckiego stadionu odbyły się powiatowe Igrzyska Dzieci (klasy IV-VI) i Igrzyska Młodzieży Szkolnej w biegach przełajowych (klasy VII-VIII). W każdym biegu szkoła mogła zgłosić maksymalnie 4 uczestników. Ogółem wystartowało prawie 200 biegaczy.

              Bardzo dobrze w tych zawodach zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły. Dziewczęta zdecydowanie zwyciężyły w kategorii Igrzysk Dzieci (startowało 7 szkół). W tym przedziale wiekowym w roczniku 2013 pierwsze miejsce wywalczyła Iga Oszczapińska przed Karoliną Twardowską. Trzecia była Wiktoria Januszewska w roczniku 2012 a zdecydowanie najlepiej wypadły dziewczęta z rocznika 2011, gdzie zwyciężyła Hanna Jaskowska przed Polą Szwarc. Na czwartym miejscu zameldowała się Gabriela Bielska a na piątym Maja Stachurska. Wśród chłopców srebrny medal zdobył Jakub Jeleniewski w roczniku 2013 a brązowy Maciej Dziekoński z rocznika 2009. Oprócz w/w awans do półfinałów wojewódzkich uzyskali: Mateusz Jaworowski, Maja Dziekońska, Magdalena Konaszewska, Mikołaj Grycio, Hubert Purta, Hubert Jaworowski. Blisko awansu byli też pozostali zawodnicy naszej szkoły, jednak jak to w sporcie czasami decyduje dyspozycja dnia, czy przebyte w ostatnim czasie choroby. Tym razem pomimo dzielnej walki nie awansowali: Laura Siemionkowicz, Julia Januszewska, Julia Torebko, Klaudia Topczewska, Zuzanna Szydłowska, Jakub Karwowski, Tymon Hiero, Adam Toczydłowski, Szymon Olechno, Szymon Sut, Dawid Purta, Damian Sut, Emil Beczko.

              Jako opiekunowie dziękujemy za zaangażowanie i godne reprezentowanie szkoły.

              Danuta Godlewska, Tomasz Zdański, Marcin Wrutniak, Bogdan Sierba.

          • JEDNO ŻYCIE – ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE
            • JEDNO ŻYCIE – ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE

              W ramach działań profilaktycznych przeciwko uzależnieniom w naszej szkole odbył się niezwykły występ. 22 marca gościliśmy Pana Piotra Plichtę – artystę, który tworzy muzykę rap z pozytywnym przekazem. Projekt profilaktyczny "JEDNO ŻYCIE" uświadamia młodzież jak cienka jest granica między spróbowaniem "jeden raz" używki, a uzależnieniem. Pokazuje na przykładach prowadzącego i jego znajomych, jakie były skutki uzależnień oraz z czego te uzależnienia wynikały. Pan Piotr zaprezentował swoje utwory, które poruszały tematykę trudów dorastania, zdrowego stylu życia, odporności na presję rówieśników oraz świadomego podejmowania decyzji. Poprzez dynamiczną muzykę i przekaz pełen pozytywnej energii, młodzież z klas VI-VIII miała okazję nie tylko bawić się, ale także refleksyjnie spojrzeć na swoje wybory i relacje z otoczeniem. Występ rapera stanowił inspirującą formę edukacji, zachęcającą uczniów do podejmowania świadomych decyzji i rozwijania zdrowych nawyków życiowych oraz cenny punkt wyjścia do rozmów o ważnych kwestiach zdrowia psychicznego i fizycznego.

              Koordynator projektu, Adrianna Fadrowska

          • "WSZYSTKO SIĘ MOŻE ZDARZYĆ, GDY GŁOWA PEŁNA MARZEŃ...” – DZIEŃ WIOSNY W JEDYNCE
            • "WSZYSTKO SIĘ MOŻE ZDARZYĆ, GDY GŁOWA PEŁNA MARZEŃ...” – DZIEŃ WIOSNY W JEDYNCE

              W tym roku Dzień Wiosny w naszej szkole upłynął pod hasłem z piosenki Anity Lipnickiej „Wszystko się może zdarzyć”. Ubrani w radosne kolory staraliśmy się pokazać to, co w nas najpiękniejsze i wyrazić radość z nadchodzącego lata. Rozpoczęliśmy od Turnieju Piłkarskiego, w którym udział wzięło ok 50 uczniów, strzelono 103 bramki. Miejsca i zwycięstwa były na drugim planie. Liczyła się dobra zabawa i sportowa zdrowa rywalizacja. Zawody zakończyły się sukcesem wszystkich uczestników, bez kontuzji i z uśmiechem na twarzy. Po zmaganiach sportowych mogliśmy pokrzepić nasze siły, korzystając z dobrodziejstw SZKOLNEJ KAWIARENKI, która tego dnia oferowała herbaty w przeróżnych smakach i wypieki na miarę prestiżowych cukierni. Niezaprzeczalnym atutem była też przemiła, profesjonalna obsługa, którą zajął się niezawodny Samorząd Uczniowski. Ostatnim punktem wiosennego programu był POKAZ TALENTÓW. Obok popisów wokalnych nie tylko w języku polskim i angielskim, ale także w japońskim, mogliśmy oklaskiwać popisy akrobatyczne i taneczne, a także dzieła plastyczne, które wyszły spod pędzla, ołówka czy szydełka. Doświadczyliśmy ogromnej przyjemności ze śpiewania do akompaniamentu ‘”na żywo”, wykorzystując talent ucznia grającego na akordeonie. Doceniliśmy też talent, którego efektem są sukcesy naukowe. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy przebój polskiej wokalistki, mówiący o tym, że życie daje nam wiele możliwości, że od nas zależy, co zrobimy z tym pięknem, które mamy w sobie i wokół nas.

          • WIOSENNA RADOŚĆ
            • WIOSENNA RADOŚĆ

              Uczniowie klas I – III wraz z wychowawcami postanowili z uśmiechem przywitać PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY. Wspólnie wyruszyli na WIOSENNĄ PARADĘ ulicami naszego miasta, prezentując kolorowe kwiaty, motyle, żabki i biedronki… Wiosenna radość udzieliła się również przechodniom, którzy zatrzymywali się, przesyłali pozdrowienia i życzliwe uśmiechy. Po paradzie, dzieci w kinie monieckiej Mediateki obejrzały familijny film fabularny pt. „Doktor Dolittle”, bawiąc się przy tym świetnie. Witaj WIOSNO!

          • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
            • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

              20 marca 2024r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, podczas którego jury w składzie: Beata Grygo, Beata Stoczko, Agnieszka Złotnik i Elżbieta Wilamowska wybrało reprezentację na eliminacje gminne. Wybór laureatów nie był łatwy, ponieważ wszyscy uczestnicy znakomicie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne. Ostatecznie zwycięzcami zostali:

              - kategorii klas I – III: Krzysztof Magnuszewski, Jan Skibicki, Wiktoria Skutnik, Hanna Obuchowska, Martyna Wasilewska

              - w kategorii klas IV – VI: Piotr Stankiewicz i Piotr Magnuszewski

              - w kategorii klas VII – VIII: Natalia Żukowska, Patrycja Rutkowska, Kaja Świerzbińska i Stanisław Szorc

              - Zofia Kulikowska w konkursie piosenki.

              Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Życzymy powodzenia na szczeblu gminnym.

              Organizator konkursu, Beata Stoczko

          • UTALENTOWANY DZIEŃ WIOSNY
            • UTALENTOWANY DZIEŃ WIOSNY

              Tym razem przywitamy wiosnę radośnie. W zeszłym roku "chillowaliśmy" i się relaksowaliśmy. W tym roku stawiamy na nasze Talenty! Talenty sportowe, kulinarne, artystyczne, aktorskie... Rozpoczniemy Turniejem Piłkarskim, zorganizowanym przez nauczycieli WFu, następnie odkryjemy talenty cukiernicze naszych uczniów i ich rodziców w Wiosennej kawiarence, by w końcu odkryć talenty wszelakie w trakcie Pokazu Talentów.

              Stawiamy na integrację, dobrą zabawę i pozytywne emocje.

              Do zobaczenia!!!

              Wasz samorząd i nauczyciele SP1

          • ,,NIE BÓJMY SIĘ RATOWAĆ''
            • ,,NIE BÓJMY SIĘ RATOWAĆ''

              W dniach 04 - 05.03.2024 r. nasza szkoła przystąpiła do akcji społecznej ,,NIE BÓJMY SIĘ RATOWAĆ''.

              Klasy VI - VIII wzięły udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszejpomocy przedmedycznej prowadzonym przez żołnierzy z batalionu zmotoryzowanego 1. Dywizji Piechoty Legionów z Wojewodzina.

              W szkoleniułącznie uczestniczyło 143 uczniów.

              Zespół Szkół w Mońkach

          • DZIEŃ KOBIET I DZIEŃ MĘŻCZYZN
            • DZIEŃ KOBIET I DZIEŃ MĘŻCZYZN

              Uwaga! 8 marca i 11 marca zapraszamy do świętowania Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn.

              W piątek dziewczyny, a w poniedziałek chłopaki:

              • przebierają się za swoją idolkę/idola, bohatera/bohaterkę (za osobę, którą podziwiają, lubią lub którą pragną być przez jeden dzień)

              • grają w Grę korytarzową (regulamin gry w czwartek pojawi się na tablicy ogłoszeń)

              • nie są pytane/pytani przez nauczycieli

              Uwaga! Najciekawsze przebranie z najciekawszą historią, dlaczego akurat ta idolka/ten idol, zostaną nagrodzone Złotymi Kartkami Niepytkami

              Zapraszamy do wspólnej zabawy!

              Wasz Samorząd

          • JEDYNKA BIEGA
            • JEDYNKA BIEGA

              3 marca reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Mońkach uczestniczyła w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Goniądzu. Trasę 1963 metrów w towarzystwie prawie dwustu biegaczy pokonały: Hanna Jaskowska, Michalina Bielska, Gabriela Bielska, Laura Siemionkowicz, Pola Szwarc, Maja Stachurska, Wiktoria Krupsińska, Wiktoria Januszewska i Julia Torebko. Razem z zawodniczkami trasę pokonali opiekunowie Agnieszka i Bogdan Sierba a także rodzice: Katarzyna Siemionkowicz oraz Aneta i Marcin Bielscy z synem Bartkiem. Przy tego typu biegach nieistotne są miejsca a pamięć o tych, którzy walczyli o naszą wolność. Udział w zawodach potraktowaliśmy jako jeden z elementów treningowych. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki i medale. Dziękuję bardzo rodzicom za pomoc w transporcie a zawodniczkom tradycyjnie za super atmosferę.

              Bogdan Sierba

          • SZKOŁA  JAK  Z  BAJKI – DZIEŃ OTWARTY
            • SZKOŁA JAK Z BAJKI – DZIEŃ OTWARTY

              Tegoroczny Dzień Otwarty w naszej szkole upłynął w aurze baśniowości. Przekraczając próg JEDYNKI 2 marca, wchodziło się w świat dziecięcych marzeń i snów.

              „Witajcie w naszej bajce” – zapraszali bohaterowie z dziecięcych książek i wprowadzali przyszłych pierwszoklasistów w świat przygody według tajemniczej mapy wydawanej przez piękną Piratkę.

              „Tu wszystko jest możliwe” – goście przy pomocy nauczycieli – wróżek i wróżków odkrywali „skarby wiedzy” z różnych dziedzin przy licznych stoiskach – przyrodniczym, matematycznym, informatycznym, muzycznym czy językowym. Tego dnia nawet wilk nie pożerał dzieci. Za to one po przebytym szlaku i daniu upustu swojej energii, korzystając z przestrzeni i zasobów sali gimnastycznej, mogły „pożreć” pyszne pączki lub gofry na miarę Dyzia Marzyciela. Rodzice zaś skorzystali z przemiłej obsługi naszego samorządu, częstując się kawą serwowaną w stołówce, która tego dnia została w magiczny sposób zamieniona na przytulną kafejkę.

              Ponieważ dobra bajka musi mieć szczęśliwe zakończenie, finałem zmagań było otrzymanie nagród za wypełnione zadania z rąk samego Alibaby strzegącego szkolnego Sezamu i losowanie książek.

              Liczymy na to, że nasi goście wrócą do nas 1 września, by po ośmiu latach zaśpiewać piosenkę, którą zostali powitani przez AKTORÓW MARZEŃ ze szkolnej grupy teatralnej: „Jestem twoją bajką…”, a szkolne lata w JEDYNCE będą „echem pierwszych radości i pierwszych snów”.